Ha hétvége, akkor bevásárlás. Nemrég történt velem, hogy a boltban a pénztáros néni megjegyezte: "milyen okosan vásárolt!". Megköszöntem neki, és mondtam, hogy ráadásul ebből legalább négyféle kaját fogok főzni. Úgy, hogy nem költöttem többet háromezer-párszáz forintnál. Szóval eszembe jutott, miért ne írhatnék erről is egy posztot?
Igaz, hogy én nem minimálbérből élek, de az utóbbi 2-3 évben sokkal jobban oda kell figyelnem a kiadásaimra. Sok mindenen nem tudok spórolni, de az élelmiszeren igen. Megosztok pár tapasztalatot, nyilván egyik sem világmegváltó, de talán lesz néhány dolog, ami mások számára is hasznos. Ha esetleg neked is van tipped, örömmel venném, ha leírnád kommentben :)
1. A bevásárlás
A legfontosabb, hogy az árakból elég pengének kell lenni. Persze nem ismerem betéve a szomszédos bolt teljes választékát, de sok élelmiszernél már tudom, hogy mi számít olcsónak és mi drágának.
- Hasznos, ha átnézed a környékbeli üzletek akciós újságjait és összehasonlítod az árakat. Ha éppen nem dobták be, akkor nézd meg a neten, a legtöbb már online is elérhető. Ha azt hiszed, a Tesco a legolcsóbb - tévedsz. Legutóbb, hogy csak egy példát mondjak, a quiche-hez való spenótot - tök ugyanazt a márkát - nem 20-30, hanem 100 Ft-tal olcsóbban kaptam meg a Spar-ban. Szóval nézz körül!
- Próbáld meg az akciókhoz igazítani, hogy mit főzöl. Tervezd meg tudatosan 3-4 napra, vagy akár egy hétre előre a menüt. Ha kifogsz olcsón egy kiló darált húst, abból akár háromféle ételt is főzhetsz.
- A nem, vagy csak lassan romló élelmiszerekből (cukor, olaj, rizs, liszt, stb.) akkor is érdemes az akciósat megvenni, ha éppen van belőle otthon. Így elkerülheted, hogy pont akkor fogy el, amikor kellene, és csak a sarki kisboltban tudod megvenni, dupla áron.
- Mindenkinek vannak olyan hozzávalók, amiket gyakran használ. Nekem ilyen például a paradicsomkonzerv, igyekszem mindig tartani itthon. Nem mindig lehet kapni 200 forint alatt, de ha igen, bedobok egyet a kosárba, hogy ha nagyon kifogytam mindenből (főleg a pénzből, hehe) akkor legalább egy olasz tésztát, vagy egy paradicsomos rizst össze tudjak ütni. Gondold át, neked mik ezek, és csekkold minden vásárláskor az árukat.
- Ha hajlamos vagy rá, hogy olyanokat is megvegyél, amire igazából semmi szükséged, akkor intézd a havi nagybevásárlást inkább online. A szállítási költség kb. annyi, mintha elautóznál a hipermarketbe meg vissza, a drága idődet is megspórolod és az sem utolsó szempont, hogy más cipekedik helyetted. Ja, és ha kisgyereked van, igazi áldás tud lenni, hogy nem kell a gyerekkel menni bevásárolni.
- Ne vegyél előre csomagolt felvágottat! Iszonyatosan durva árkülönbségek vannak a húspultban kapható és a szépen csomagolt felvágott, virsli, stb. között. Én nagyon ledöbbentem azon például, hogy a frankfurti virsli kilója simán 1000 Ft-tal olcsóbb a húspultban, mint az előre csomagolté.
- Döntsd el, hogy mi az, amin nem vagy hajlandó spórolni és ne érezd magad rosszul, amikor megveszed. Nekem az egyik ilyen a kávé, évek óta ugyanazt a fajtát veszem. Nem olcsó, de a kávémra érzékeny vagyok. Olyan dolgokból viszont, mint pl. a liszt, az olaj, vagy a rizs simán megveszem a legolcsóbbat és egy doboz tojásért sem fogok 500 Ft-ot fizetni, amíg lehet kapni 250-300-ért is.
- Keresd a saját márkás, vagy a noname termékeket, ezzel is egy csomót spórolhatsz. Fűszereket például fillérekért szoktam venni, mert szerintem amíg szárított fűszerről van szó, tökmindegy, ki gyártja, kábé ugyanazt fogom kapni. Nálam sajnos a növények nemigen élnek meg, de ha neked van rá lehetőséged, néhány alap fűszerből nevelj otthon frisset, mindig kéznél lesz, és az ízbeli különbséget le sem lehet írni.
- A piac is egy jó opció, de persze ezek között is van olcsóbb és drágább. A frissesség mindenképp mellette szól, plusz ha a termelőtől veszed a zöldséget és a gyümölcsöt, az tök jó érzés, hogy a gazdát támogatod.
- És végül: lehetőleg mindig legyen nálad szatyor, hogy ne kelljen a boltban zacskót venni.
2. Otthon
Nemrég olvastam, hogy valami egészen elképesztően nagy mennyiségű ételt dobunk a szemétbe éves szinten. Tegyél meg mindent azért, hogy ezt a minimálisra csökkentsd.
- Ha valami romlandót nem csinálsz meg még aznap, tedd azonnal a fagyasztóba. Akkor is, ha 2 nappal később tervezed elkészíteni. Mert bármi közbejöhet. Vagy elfelejted. És nincs rosszabb annál, mint amikor egy kiló csirkemell végül a kukában landol.
- Ha hajlamos vagy rá, hogy tologasd a cuccokat a hűtőben, akkor fogj egy papírt, írj fel mindent, ami benne van (+ a fagyasztóban is) és rögzítsd a frigóra egy hűtőmágnessel. Írd fel a lejárati dátumokat is. Ha bátrabb vagy, fesd le táblafestékkel a hűtőt, szerintem ez mellesleg elég menő :)
Így biztos nem jársz úgy, hogy egy hónap után halászod elő a hűtő sarkából a már megromlott túrót vagy tejfölt. Tartsd nyilván a papíron azt is, miből mennyi fogyott, és bevásárlás előtt nézd át, mit kell venni.
- Dolgozd fel a maradékokat! Csomó mindent lehet csinálni maradék grillcsirkéből, tésztából, rizsből, de akár krumplipűréből is.
3. Éljen a befőzés!
Én idén csináltam először lekvárt, leginkább annak hatására, hogy szembesültem vele, mennyibe kerül egy üveg normális lekvár a boltban. Korábban az egészet túl macerásnak hittem, és persze féltem attól, hogy elbénázom a fertőtlenítést és megromlik minden. Szóval kicsiben kezdtem, mert semmi tapasztalatom nem volt benne, de büszkén mondhatom, hogy a júniusi eperlekváromnak még mindig semmi baja! Szóval ezután sokkal több dologgal meg fogok próbálkozni, nem csak lekvárral, de pl. savanyúsággal, befőttel és házi szószokkal is. Ezek azért is jók, mert ha csinálsz valami különlegesebbet, azt simán adhatod ajándékba - sokan nem engedhetik meg maguknak például, hogy napon szárított paradicsomot vagy olajban eltett sült paprikát vegyenek a boltban. Ja, és még valami a lekvár kapcsán: állj össze pár barátoddal, vagy a családdal, és menjetek el a szedd magad akciókra. Amellett, hogy verhetetlenül olcsó így a gyümölcs, igazából tök jó program, és még büszkébb leszel magadra, hogy nem csak te főzted a lekvárt, de a saját kezeddel szedted le a hozzávalót :) Persze az igazi az lenne, ha saját magam termeszteném, bárcsak lenne egy kertem...
Összességében (egy ilyesmit ki fogok akasztani a konyhámban):